Pravěk jménem Visual FoxPro

Dnes jsem viděl reportáž z úředního prostředí, ve které byl záběr na obrazovku počítače, kde běžel program, pravděpodobně založený na Visual Fox Pro v prostředí DOS. Je to ještě vůbec možné v 21.století?

Tento typ software, který frčel někdy uprostřed 90. let 20. století z vlastní praxe znám. Setkával jsem se s ním před 5 lety, kdy s ním vznikal problém pokaždé, když počítač, na kterém běžel, spadl. Nejsem odborník na Visual Fox Pro, ale rekl bych, že to je tím, že celý systém jaksi postrádá transakčnost - stěžejní vlastnost jakéhokoli databázového systému. No, v té době jsem si řikal, že podobné systémy dosluhují a dával jsem jim příslovečný rok, maximálně dva.

Jak to, že pravěké programy stále někdo používá?? A ejhle! Necelý rok na to jsem byl nucen interagovat s podobným programátorským archaismem. Tentokráte v podobě sofware pro jídelny. Opět s klasickými neduhy, které jsem znal už z dřívějška. Začal jsem se ptát sám sebe jak je možné že takovéto programy ne a ne vymizet? Možná to totiž je tím, že starší programátorská garnitura současné technologie příliš neovládá a jaksi usnula ve svém vývoji. A nebo snad kde je poptávka je i nabídka i za cenu toho, že se vyprodukuje, no, jak to říct slušně, sra*ka? Zajímalo mě tedy, co vyvolává tu poptávku.

Jedna z odpovědí, která se mi dostávala ze strany uživatelů byla, že se to dá rychlé ovládat klávesnicí. To by se dalo pochopit. Jenže současné programy se dají také ovládat klávednicí a práce s nimi může být stejně rychlá. Dalši důvody, proč nepřecházet jsou veskrze klasické: “proč to měnit, když to funguje” nebo “už jsme na to zvyklí”.

Bohužel si dotyční neuvědomují, že snaha na udžování takovéhoto systému v chodu je pouze agonií. Nehledě na spotřebovaný čas a nervy administrátora a peníze investora. Je totiž otázka času, kdy již nebude jeden z komponent takovéhoto systému podporován svým výrobcem a celý systém se tak stane nepoužitelným.

Divím se tedy programátorům, kteří stále vyvíjí pro takovéto platformy. Je totiž předvším na nich, aby zvážili patřičná pro a proti a doporučili a nebo případně vyvrátili použití takovéto technologie. Vzhledem k tomu, že tento systém má tech proti opravdu velkou převahu nad těmi pro, je vážně, aspoň pro mne, překvapující, že s takovým softwarem se ještě potkávám.

No a teď ta reportáž z úřadu. V roce 2012 se používá 20 let stará software. 20 let! To je v IT celý věk!

NázoryHistorieDatabáze
Netlify CMS ~ May 18 cms,github

I have discovered Netlify CMS, great CMS application for statically generated webs. It’s build with react and redux (pitty, I prefer MobX, but :), is modularized, already has build in support for github-pages based web and most important is fact that it can be compiled and the resulting files can put next to your pages and be served as another page of your web.

Samba with SQL backend ~ Feb 06 samba,sql

After long period I have finished another version of eduit project. It uses SQL database as user storage because I believe that LDAP is pain in .. Server uses libnssmysql for user SAM, but samba has its own user backend, FUUU!

Tus.IO resumable file uploads with angular ~ Jan 11 node,angular

Last week I had a special task. I had to implement file uploading. Well, you might say, what is so special about that? So, I has to be able to upload huge files (GBs) in reliable and background manner. I use angular.js for the client side so I searched for a solution that has no dependency (like JQuery).

Migration of postgres 8.4 to 9.1 ~ Nov 04 postgresstips

Yesterday I have upgraded postgress server packages on my server. It has not started anymore so I have begun searching why. The log told me that I use data created for old version of postgress. So the migration journey begun.