Datové schránky jinak

Datová schránka, projekt tak zprasený, jak se na státní správu sluší a patří. Po pár odeslaných zprávách jsem si krom několika sprostých slov pomyslel, že o uživatelské přívětivosti lze mluvit jen v kondicionálu. Ale naštěstí jsem objevil řešení, které navíc umožňuje automatizovat!

Řešení naprogramovala CZNIC a jmenuje se dslib. Jde o vrstvu nad SOAP rozhraním, které datové schránky (naštěstí) mají. Je napsána v pythonu a tudíž bude fungovat všude tam, kde python je. Tzn. jak na widlích, tak na linuxu, MACu, … Mně už stačilo projekt vzít zabalit do parsovnání argumentů příkazové řádky a přikládání příloh. Výsledek je github repositář PyDatoveSchanky, kde je vše potředné.

instalace

Je potřeba mít python a pip (nástroj pro správu python balíčků, na ubuntu je to: sudo aptitude install python-pip). Pak už jen stačí nainstalovat prerekvizity a nakonec vlastní “binarky”:

sudo pip install git+git://git.nic.cz/sudsds/
sudo pip install git+git://github.com/vencax/dslib.git
sudo pip install git+git://github.com/vencax/PyDatoveSchrankyBinarky.git

použití

Pakliže si do uděláte alias:

alias poslidatovkou="sendmessage.py --username le_me --pwd secret"

pak poslání zprávy může vypadat takto:

sendmessage.py -a ~/priznani.pdf adresaDSUradu "priznani2012"

To už jde, ne?

NázoryHistorie
Netlify CMS ~ May 18 cms,github

I have discovered Netlify CMS, great CMS application for statically generated webs. It’s build with react and redux (pitty, I prefer MobX, but :), is modularized, already has build in support for github-pages based web and most important is fact that it can be compiled and the resulting files can put next to your pages and be served as another page of your web.

Samba with SQL backend ~ Feb 06 samba,sql

After long period I have finished another version of eduit project. It uses SQL database as user storage because I believe that LDAP is pain in .. Server uses libnssmysql for user SAM, but samba has its own user backend, FUUU!

Tus.IO resumable file uploads with angular ~ Jan 11 node,angular

Last week I had a special task. I had to implement file uploading. Well, you might say, what is so special about that? So, I has to be able to upload huge files (GBs) in reliable and background manner. I use angular.js for the client side so I searched for a solution that has no dependency (like JQuery).

Migration of postgres 8.4 to 9.1 ~ Nov 04 postgresstips

Yesterday I have upgraded postgress server packages on my server. It has not started anymore so I have begun searching why. The log told me that I use data created for old version of postgress. So the migration journey begun.