Python - instalace vývojového prostředí

Nástrojů pro vývoj v pythonu je milion. Já popíši ty, které používám já. Jsou to eclipse + pydev + egit, pythonbrew a hlavně … ubuntu.

Eclipse je IDE pro javu, ale existuje pro něj množství pluginu, které jsou uspořádány v proprietárních repositářích. Ty jsou přístupné z menu (Help -> Install new software). Jedním z nich je pydev. Umožňuje editovat python kod, má automatickou kompletaci kodu, vestavěný grafický debuger mnoho dalšího.

Pythonbrew je nástroj, jak na jednom systému mít několik pythonů. Je to alternace RVM ze světa ruby. Mě se to líbí zejména proto, že pythonbrew zbuilduje python přímo ze zdrojáku a můžete su vybrat jakou chcete verzi. Pro starší ubuntu, kde je v repositářích python 2.6 ale žádoucí je python 2.7 je to super.

Pro ty línější jsem připravil gist, který nainstaluje na vaše ubntu vše potřebné. Stačí spustit:

curl -kL https://gist.github.com/vencax/5756028/raw/812c11279a9889c4e5fe79d13e13276b9c3061f3/install_python_devenv.sh sh
NázoryPython
Netlify CMS ~ May 18 cms,github

I have discovered Netlify CMS, great CMS application for statically generated webs. It’s build with react and redux (pitty, I prefer MobX, but :), is modularized, already has build in support for github-pages based web and most important is fact that it can be compiled and the resulting files can put next to your pages and be served as another page of your web.

Samba with SQL backend ~ Feb 06 samba,sql

After long period I have finished another version of eduit project. It uses SQL database as user storage because I believe that LDAP is pain in .. Server uses libnssmysql for user SAM, but samba has its own user backend, FUUU!

Tus.IO resumable file uploads with angular ~ Jan 11 node,angular

Last week I had a special task. I had to implement file uploading. Well, you might say, what is so special about that? So, I has to be able to upload huge files (GBs) in reliable and background manner. I use angular.js for the client side so I searched for a solution that has no dependency (like JQuery).

Migration of postgres 8.4 to 9.1 ~ Nov 04 postgresstips

Yesterday I have upgraded postgress server packages on my server. It has not started anymore so I have begun searching why. The log told me that I use data created for old version of postgress. So the migration journey begun.